pondělí 3. května 2010

Prevence a odstranění klíštěte u psa a kočky


Také jste objevili u vašeho psa první klíště? Není divu. Jaro je tady a tak vyrážíme se svými čtyčnohými kamarády stále častěji do přírody. Zde ovšem číhá nebezpečí ve formě klíštěte a to nejen pro nás pro lidi, ale také pro psy.

Kromě toho, že odstraňování přisátých klíšťat je věc nepříjemná, alespoň pro mne. Klíšťata jsou přenašeči závažných infekčních onemocnění a mohou také způsobit kožní obtíže. V našich končinách hrozí onemocnění lymskou boreliózou. Je ovšem prokázána možnost přenosu až 150 různých infekcí z klíšťat na teplokrevné tvory.

Pohyb psa v lesích, keřovitém terénu a ve vysoké trávě stimuluje smyslový orgán klíštěte. Proto je možnost napadení klíštětem u psů daleko větší než u lidí.

Prevence

Nejlepší prevencí proti klíšťatům je zabránit jejich přisátí, anebo způsobit jejich rychlý úhyn. podaří-li se zahubit klíště dříve než dojde k jeho plnému nasátí (nejpozději do 24 - 48 hodin po uchycení), zabrání se s vysokou pravděpodobností riziku možného přenosu nemoci. Vyzbat si ůžete ze široké nabídky obojků všech velikostí, sprejů nebo jiných přípravků - Antiparazitika a repelenty

Bezpečné odstranění klíštěte

Přisáté klíště nezabíjejte pomocí jakýchkoli mastí, které ho dusí. Ani jej nemačkejte. Může totiž vyvrhnout obsah střev do rány, čímž se zvyšuje pravděpodobnost přenosu nákazy. Nejbezpečnější odstranění je vytočení nebo vyviklání klíštěte pomocí speciálního háčku nebo pinzety.

Zde naleznete pomůcky k odstranění klíštěte: Proti klíšťatům - odstranění klíštěte

A ještě jedna rada pro majitele dlouhosrstých plemen...

Asi jste už zjistili, že u dlohosrtstých plemen nefungují antiparazitní obojky ani pipety. Jako majitelka kólie jsem měla stejný problém než jsem narazila na jediný přípravek, který opravdu funguje a mohu jej doporučit. Je to Duowin antiparazitární spray, který působí na rozdíl od ostatních sprejů víc než měsíc.

Mohlo by vás zajímat:


Pozor, některé nemoci jsou přenosné ze psa na člověka!
Odčervení psů - Jak často a proč odčervovat psa
Nejčastější parazité psů a kočekŽádné komentáře:

Okomentovat