středa 2. května 2012

Alergie u psa - Otázky a odpovědi týkající se psí alergie

Během posledních let alergie u psů dramaticky vzrostla. Odhaduje se, že každý sedmý pes je na neco alergický. Uvádí se, že kožní alergie je v poslední době nejčastějším důvodem návštěvy veterinární ordinace.


Alergie u psa se projevuje svědivostí zapříčiněnou zánětem kůže. Nejčastěji se svědivá místa nacházejí v meziprstí a nadprstí, na hlavě tváře, oblast podpaží, spodní strany krku, hrudi a břicha. Dalšími projevy je slzení a kýchání. Velice často se také vyskytují alergické změny na očních spojivkách a zevních zvukovodech. Někdy jsou však jediným projevem jen zarudlost kůže boltců, vleklé či recidivující záněty kůže nebo jen svědivý ekzém v okolí řitních žlázek.
Přečtěte si nejčastější dotazy a odpovědí týkající se alergie u psa.

1. Může se alergie u psa objevit kdykoli během života?

Ano. Toto onemocnění může vzniknout kdykoliv, to znamená i u starých zvířat. Nejčastěji se však poprvé objevují mezi prvním a druhým rokem života. Některé alergie u fen také souvisejí s poruchami jejich pohlavního cyklu. Velkou měrou také ovlivňuje alergická onemocnění u psů obou pohlaví kastrace (většinou v pozitivním, někdy však i v negativním smyslu). Na řadu alergií však hormonální stav organismu ani věk zvířete nemá vliv.


2. Je alergie u psů dědičná?

Ano. Alergie má genetický základ a vysoký stupeň přenosu na potomstvo.


3. Vyskytuje se alergie u některých plemen častěji než u ostatních?

Nejčastěji to bývají teriéři, setři, dalmatini, retrívři, šarpejové, kokři, němečtí ovčáci a francouzští buldočci. V posledních letech je dohánějí pitbulové, němečtí ovčáci, američtí stafordšírští teriéři, ale i labradorští retrívři.

4. Může být můj pes alergický na granule?

Ano. Alergie na potravu se projeví většinou až po nejméně dvouletém přijímání alergizující potravy. Nemusí tomu tak však být. Hlavním projevem je také svědivost, které často předchází ztráta srsti zejména na zadních plochách stehen. U 10 - 15 % případů přistupují i potíže trávicího ústrojí, například zvracení žlutavých hlenů, recidivující průjmy, eventuelně i postižení jater. Nejčastější bývá přecitlivělost na mléko, maso hovězí, vepřové, drůbeží, rybí, na vejce, obiloviny, ale i na granulovaná krmiva, na která reaguje až 30 % psů.

Vyberte hypoalergenní krmivo, které neobsahuje látku na kterou je váš pes alergický.

Absolutní špičkou mezi hypoalergenními krmivy je krmivo Platinum.

 Holistické krmivo Platinum bývá také často nazýváno alternativou barfování (krmení masem). Obsahují 70% masa. Díky jedinečné technologii výroby, která spočívá v tom, že čerstvé maso z kuřete, jehněte nebo černého vepře je zpracováváno při nižších teplotách než ostatní granulovaná krmiva, nedochází ke znehodnocení nutričních látek obsažených v surovinách. Navíc jsou zpracovávány ve vlastní šťávě bez přidání vody. Granule jsou proto šťavnaté a velice chutné.


 Pro psy s citlivou kůží je doporučována receptura Platinum Lamb. Pokud je váš pejsek navíc alergický na obiloviny nebo kuřecí maso, pak je ideální volbou Platinum Iberico.

Klinické veterinární diety - krmivo vhodné pro alergické psy, psy mající problémy s kůží, záněty v úších i zažíváním:

Trovet RRD
Trovet LRD
Trovet VPD

5. Mému pejskovi byla diagnostikována potravní alergie, co mám dělat?

Pokud byla veterinárním lékařem diagnostikována potravní alergie, pak vám jistě řekl, na kterou složku potravy je váš pes alergický. Nejčastěji to bývá kuřecí bílkovina ale mohou to být také obilniny atd. Je důležité aby bylo vybráno hypoalegenní krmivo pro alergické psy (obsahují pouze jednu bílkovinnou složku), které nebude obsahovat alergizující látku.

U alergických psů se často objevují záněty zvukovodů. Je dobré takovému pejskovi uši pravidelně čistit a předcházet tak ušním problémům.

6. Můj pes je alergický na kuřecí bílkovinu, už jsme změnili granule, ale na zadních nohách má stále holá místa, která si obzváčtě večer líže a špatně se tudíž hojí. Co dělat?

Doporučuji aplikovat např. Douxo spray - má chladivé a zklidňující účinky a rychle se vstřebává do kůže. Nebo kterýkoli jiný přípravek na zklidnění postiženého místa.

7. Existují speciální šampony pro alergické psy?

Ano hypoalergenní šampony a kosmetika mají zklidňující účinky, příznivě působí na vzhled kůže a srsti. Vhodné jsou rovněž zklidňující gely a pěny, které jsou určeny pro lokální terapii, tedy přímo na místa, která si pes líže nebo škrábe.

Dalšími doplňky pomáhající při alergii u psa jsou hypoalergenní doplňky v podobě olejů, kapslí atd.  Mají pozitivní vliv na léčbu dermatóz, vypadávání srsti, pomáhají při alergických zápalech kůže, potlačování zánětu a svědění kůže.


Související články:


Máte alergického psa s citlivou kůží či zažíváním? Jaké krmivo zvolit?
Klinické diety - krmivo jako lék
V čem se krmivo Platinum liší od ostatních kvalitních krmiv?
First Mate - Holistické krmivo pro psy s kožními problémy
Granule nebo doma připravovaná strava? Vše co by jste měli vědět o krmivu pro psa
Alergie u psa - Nejčastější otázky a odpovědi
Proč se můj pes neustále škrábe přestože nemá blechy?
Může být pes alergický na granule?
Pes alergický na krmivo
Onemocnění kůže u psa a kočky - příznaky, příčiny, léčba

Žádné komentáře:

Okomentovat