pondělí 29. září 2014

Kožní problémy u psů a koček - příčiny, léčba

Kožní problémy u psů a koček mohou být projevem alergie (na krmivo, na bleší štípnutí apod), mohou být způsobeny parazity, hormonální nerovnováhou nebo infekcí. Onemocnění kůže se často projevuje svěděním a nadměrným vypadáváním.  Na kůži se mohou objevit červené skvrny, vřídky nebo pupínky. Příznakem kožního onemocnění může být také nadměrné vypadávání srsti, šupiny a olupující se místa na kůži, strupy, krusty nebo zesílená kůže.


Onemocnění kůže - hot spot
Příčiny kožních onemocnění u psů a koček

1. Alergie

Pes nebo kočka mohou být alergičtí na krmivo respektive na některé složky obsažené v krmivu. Nejčastěji to bývá hovězí nebo kuřecí bílkovina nebo také pšenice, kukuřice či sója. Zvíře může být alergické rovněž na faktory z prostředí např. pyl, prach nebo plísně. V případě alergie neboli přecitlivělosti na krmivo je důležité zvolit krmivo, které nebude obsahovat složky, na které je pes či kočka alergický - citlivý. Krmivo vybírejte ze sekce hypoalergenních krmiv, která obsahují pouze jeden zdroj bílkovin. Nejméně alergizující bývá jehněčí, králík, losos, treska, kachna, krůta nebo zvěřina. Pokud je pes citlivý na pšenici, vybírejte takové krmivo,  které nemá pšenici ve svém složení - např. s bramborami, batáty (sladké brambory), prosem. Nevhodnou surovinou je rovněž sója.

Trovet RRD
Trovet LRD
Trovet VPD

Alergie na krmivo bývá v mnoha případech doprovázena častými záněty uší. V počátečním stádiu můžete použít kvalitní ušní kapky např. Clorexiderm Oto nebo Aptus Orisolve.


Svědivá místa bývají často v oblasti tlapek
Svědivá místa bývají často na břiše
2. Parazité

Blechy, vši a roztoči mohou být příčinou mírného až závažného podráždění kůže. V tomto případě je důležité okoupat zvíře a použít antiparazitní šampón, zbavit se blech, vajíček a larev v prostředí. Je důležité si uvědomit, že blechy a její vývojová stádia (larvy, vajíčka) budou všude tam, kde se pes pohybuje (koberec, rohožka, pelíšek, bouda popřípadě sedačka či křeslo). Doporučuji vystříkat prostředí např. Biokillem. Zvířeti aplikujte antiparazitní přípravek. Může mít formu obojku proti blechám a klíšťatům nebo spot-on přípravku (kapička aplikující se na kůži nejčastěji na záda mezi lopatky).

Antiparazitika určená psům nikdy neaplikujte kočkám.


3. Hormonální nerovnováha

Zvířata s nedostatkem nebo s přebytkem určitých hormonů mohou mít sklon k onemocnění kůže např. onemocnění štítné žlázy.

Více o této problematice se dočtete v článku:
Jak rozpoznat onemocnění štítné žlázy u psa - ztráta srsti, obezita, únava 


4. Infekce

Kožní problémy mohou být způsobeny také bakteriální infekcí.


Jelikož alergie na krmivo bývají kožními problémy často doprovázeny, budeme se této problematice věnovat.
Alergie na krmivo se může objevit v kterémkoli věku psa. Najít krmivo které by vahovovalo, tak že se pes přestane škrábat a olizovat v důsledku svědění je často velký problém. Vetrináři doporučují speciální veterinární diety, vhodné pro alergické psy  např. Hills nebo Trovet. Dalšími osvědčenými hypoalergenními krmivy je např. First Mate Pacific Ocean Fish and Potato nebo Arden Grange Ocean Fish and Potato. Velmi kvalitní je také např. Platinum Iberico.

Důležité složky krmiva, které mohou pomoci:

Bílkoviny

Vysoce kvalitní bílkoviny poskytují stavební složky po obnovu poškozené kůže. Podávání krmiv s novým zdrojem protejnů jako je zvěřina, kachna, jehně nebo losos, může působit jako prevence klinických projevů při alergii nebo intoleranci běžných složek krmiva.

Esenciální mastné kyseliny

Vysoký obsah a správný pomět omega 3 a omega 6 mastných kyselin pomáhá vyživovat a chránit kůži, zabraňuje jejímu vysoušení a kontroluje zánět. Krmiva pro psy s citlivou kůží proto tyto látky obsahují. Navíc existují oleje (Dermanorm olej), které můžete do krmiva přidávat či kapsle (např. Canina Petvital Derm Caps). Vynikající jsou připravky firmy Dermoscent.

Antioxidanty

Vitamin E a ostatní antioxidanty jsou nezbytné pro udržení zdravého imunitního systému a pro ochranu organismu před volnými radikály.Související články:
Proč Hyalutidin pomáhá při artróze zajistit bezbolestný pohyb?Žádné komentáře:

Okomentovat